Šta su predkanceroze i kako se leče? Redovnim pregledima se mogu otkriti, nose veliki rizik, baš obratite pažnju
Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

zdravlje na prvom mestu

Šta su predkanceroze i kako se leče? Redovnim pregledima se mogu otkriti, nose veliki rizik, baš obratite pažnju

Primeri predkanceroznih stanja su

Objavljeno: 19:48h

Predkanceroze (ili prekancerozne lezije) su promene u tkivima koje imaju potencijal da se razviju u rak ako se ne leče ili kontrolišu i redovno prate.

Iako same po sebi nisu maligne, ove promene ukazuju na abnormalan rast ćelija, što može predstavljati rani stadijum nastanka raka.

Pravovremeno otkrivanje i tretiranje predkanceroza može značajno da smanji rizik od razvoja karcinoma.

Predkanceroze imaju abnormalne ćelije: one često imaju nenormalan oblik, veličinu i organizaciju, što može ukazivati na početne promene u DNK. Ove lezije imaju potencijal da se tokom vremena pretvore u maligni tumor, naročito ako su izložene određenim faktorima rizika poput pušenja, alkohola, loše ishrane ili ako osoba ima genetske predispozicije za karcinom.

Na sreću, one imaju i potencijal za regresiju - neke prekancerozne lezije mogu da se povuku ili nestanu same po sebi ili uz odgovarajući tretman i promene u načinu života.

Rak, Kancer, Bolest, Lekar, Doktorka, Doktor, Bolnica, Pacijentkinja, Pregled
foto: Profimedia

Primeri predkanceroznih stanja su:

Polipi u debelom crevu: Ove izrasline mogu biti benigne, ali pojedini polipi mogu postati kancerogeni tokom vremena. Redovni pregledi kolonoskopijom omogućavaju uklanjanje polipa pre nego što se razviju u karcinom.

Cervikalna displazija: Ovo stanje uključuje promene na ćelijama grlića materice, koje se često otkrivaju Papa testom. Visokorizični sojevi HPV-a (humani papiloma virus) mogu izazvati ove promene koje, ako se ne tretiraju, mogu dovesti do raka grlića materice.

Leukoplakija: Bele mrlje koje se mogu pojaviti u ustima ili na jeziku, često uzrokovane pušenjem ili alkoholom. Leukoplakija može biti prekancerozna i može se razviti u rak usne duplje.

Atipična hiperplazija dojke: Promene u tkivu dojke koje uključuju abnormalan rast ćelija. Žene s ovim stanjem imaju veći rizik od razvoja raka dojke.

Aktinična keratoza: Hrapave, ljuspaste mrlje na koži koje su često rezultat izloženosti suncu. Ako se ne tretiraju, ove lezije mogu prerasti u karcinom kože.

Bolnica, Srce, Operacija, Bolesnik, Zdravlje
foto: Profimedia / BURGER/PHANIE / Shutterstock Editorial /

Redovni pregledi (kao što su Papa test, kolonoskopija, pregledi kože i mamografija) ključni su za rano otkrivanje prekanceroznih lezija. Pravovremeno otkrivanje omogućava uklanjanje ili praćenje predkanceroza, čime se smanjuje rizik od razvoja karcinoma.

Pored redovnih pregleda, održavanje zdravog načina života, izbegavanje pušenja i alkohola, zaštita od sunca i održavanje uravnotežene ishrane mogu dodatno smanjiti rizik od pojave predkanceroznih promena. Pročitajte i kada morate na PAPA test.

Bonus video:

04:57

Gde Srbi provode nedeljno popodne?

(Espreso / Lepa i srećna/Prenela:M.S.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.